تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی کنگاور - زمینه های ظهور امام زمان (ع)

این قسمت "زمینه های ظهور امام زمان عج "
فراهم آوردن زمینه‌ های ظهور امام زمان (عج) ، از جمله شرایط ظهور به حساب می‌آید، و تا زمینه ظهور فراهم نشود، حضرت مهدی (عج ) ظهور نخواهد كرد. یکی از آن موارد، " تحوّل جامعه بشری " است . ایجاد آگاهی و آمادگی جامعه بشری برای حقّ و حقیقت و........

فراهم آوردن زمینه‌ های ظهور امام زمان (عج) ، از جمله شرایط ظهور به حساب می‌آید، و تا زمینه ظهور فراهم نشود، حضرت مهدی (عج ) ظهور نخواهد كرد. یکی از آن موارد، " تحوّل جامعه بشری " است . ایجاد آگاهی و آمادگی جامعه بشری برای حقّ و حقیقت و مخالفت جدّی با ظلم و جور ، یكی از زمینه‌ های مهم برای ظهور آن حضرت است. و این مهمّ بر عهده همه ما مسلمانان است. ما باید با استفاده از علم و تكنولوژی، حقایق اسلام را به گوش جهانیان برسانیم، آنها را با زیبایی‌های مكتب اهل بیت پیامبر (علیهم السّلام ) كه هماهنگ با فطرت انسانی است آشنا بسازیم؛ تا همان گونه كه در احادیث آمده است، با شناخت زیبایی‌های مكتب اهل بیت ( علیهم السّلام ) و مقایسه آن با سایر مكاتب و فرهنگ‌ها، حق را از باطل تشخیص داده، به حقیقت بپیوندند و آن زمان كه مردم جهان با دروغگویی‌های حكّام هواپرست و جاه طلب آشنا و بر ناتوانی آنها از سعادتمندی جامعه بشری آگاه شدند، به دنبال یك منجی مصلح بوده و خود به خود برای پذیرش حق و حقیقت آمادگی پیدا می‌كنند و قدر آن منجی را ارج می‌نهند.
باید توجّه داشت كه یكی از علل غیبت امام عصر (عج) ، عدم آمادگی مردم برای پذیرش حق و حقیقت بوده است. چرا كه بر اثر جهل مردم و ظلم حكّام زمان، همه‌ ائمّه قبلی یكی پس از دیگری به شهادت رسیدند، لذا برای حفظ حجّت الهی و خالی نماندن زمین از وجود ایشان ، دوران غیبت شروع و تا فراهم شدن زمینه ظهور ادامه خواهد داشت. اگر برای جامعه بشری این آمادگی‌ها و آگاهی‌ برای حقّ و حقیقت و مخالفت جدّی با ظلم و جور حاصل نشود، به راستی زمینه ظهور آن عزیز فراهم نشده است . بنابراین رشد و آگاهی عموم مردم محروم و مستضعف، می‌بایست به درجه ای برسد كه نور وجود امام را لمس كرده، مثلِ پروانه ، گردِ شمعِ وجودِ او گرد آیند. باید درجه رشد و آگاهی آنان به حدّی برسد كه از مدّعیان دورغین عدالت ، ناامید شده و همه ، منتظر ظهور منجی بزرگ الهی باشند.
از دیگر زمینه های ظهور امام زمان (عج) " برپایی قیام ها و انقلاب های ظلم ستیز و عدالت خواهانه " است . از اموری كه باعث تسریع در انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) شده و موجب بیداری و آگاهی جامعه جهانی و در نتیجه فراهم آمدن زمینه ظهور می گردد قیام ها و انقلاب های اسلامی و بیدارگرایانه است. یكی از این انقلاب ها كه تأثیر بسزایی در این رابطه داشته و موجب مطرح شدن اسلام و فرهنگ تشیّع در بین مردم جهان گردیده، انقلاب بزرگ ملّت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) می باشد. بنابراین از وظایف و مسئولیّت های ما است كه از این انقلاب پاسداری نموده و در ترویج و پربارتر كردن آن بكوشیم ، اهداف آن را زنده و در راه تحقّق آنها تلاش كنیم. تا ان شاء الله، با آگاه ساختن مردم جهان، از ظلم و ستم مستكبران، آشنایی هر چه بیشتر آنان با فرهنگ اسلام و اهل بیت علیهم السلام ، زمینه ظهور حضرت قائم (عج) را فراهم آوریم.
سومین عامل زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج ) ، " انقلاب و تحوّل روحی افراد " است . تغییر و تحوّل روحی و خودسازی و تهذیب نقش مهمی در ایجاد انقلاب بزرگ و به پیروزی رساندن آن دارد و با تحولات بیشتر در روحیه انسانها و ساخته شدن نیروهای با صلابت می‌توان اذعان داشت یكی دیگر از زمینه ‌ها فراهم آمده است. باید بدانیم كه امام زمان (عج) هم به انتظار لحظه ‌ای است كه این تحوّلات درونی در قلب و روح انسانها به وجود آمده و به حدّ كمال خود برسد تا ظهور برای حضرت میسر شود. با خودسازی افراد ، نیروی انسانی انقلاب بزرگ مهدی (عج) تشكیل می‌گردد و حضرت با آن نیروها منویّات خود را به پیش می‌برد. پیداست، انقلابی با آن عظمت و رسالت بزرگ ، انسانها و عوامل بزرگی را می‌طلبد تا قادر به پیاده كردن رسالت عظیم خود باشد؛ انسان‌هایی خود ساخته و از جان گذشته، فقیه، سیاستمدار، مدیر و مدبّر، مبارز و شجاع .
بنابراین ما با خودسازی و تهذیب و اصلاح خود می‌توانیم در تحول جامعه هم مؤثر بوده و در نتیجه زمینه برای ظهور حضرت بیش از پیش فراهم آید.
" انتظار سازنده " نیز یکی از زمینه های ظهور حضرت مهدی عج است . وجود نازنین پیامبر اسلام (ص) می فرمایند : " برترین اعمال امّت من ، امید و انتظار گشایش (كارها و گرفتاری‌ها به دست با كفایت حضرت مهدی (عج) ) است " . آری ! انتظار سازنده و صحیح، مكتب انسان سازی و انقلاب است. انتظاری‌ كه برترین اعمال امّت پیامبر شمرده شده است، ریشه و اساس (خودسازی افراد و ساختن جامعه) است. تا امید و انتظار و در نتیجه صبر و تحمّل مشكلات نباشد، انسان قادر به خودسازی و دیگر سازی نیست. انتظار به انسان امید و عشق می‌بخشد، توان وحوصله و حركت و تلاش می‌دهد؛ در نتیجه، افراد را امیدوار، ‌شاداب، پرتلاش و هدفمند بار می‌آورد؛ یعنی همان چیزی كه لازمه فراهم آوردن مقدمات انقلاب بزرگ و جهانی حضرت مهدی (عج) است.
طبقه بندی: انتظار،
برچسب ها: زمینه های ظهور، امام زمان، برای ظور چه کنیم،

تاریخ : سه شنبه 29 مرداد 1392 | 11:55 ق.ظ | نویسنده : saeed gharloghi | نظرات
.: Weblog Themes By bacheshie :.